IMAT Taban Puanları 2026
Baraj (Cut-Off) Puanları Rehberi
IMAT için Türkiye'deki merkezi sınavlarda olduğu gibi önceden belirlenmiş sabit bir taban puan bulunmaz. Bu rehberdeki "taban puan" verileri, İtalya devlet tıp fakültelerinin kontenjanlarına ve aday sıralamalarına göre geriye dönük oluşan resmi baraj (cut-off) skorlarını ifade eder.
Bu Rehberde Neler Var?
2026 IMAT Sıralamaları Yayımlandı — Non-EU 1. Tur Taban Puanları 2025'in Belirgin Üzerinde
26 Ekim 2026'dan itibaren İtalyan devlet tıp fakülteleri 2026/2027 akademik yılı Non-EU (AB Dışı) Anonim Sıralama Listelerini (Graduatoria Analitica Anonima Extra-UE) kendi resmî portalları ve öğrenci işleri panoları üzerinden yayımlamıştır. Adaylar Universitaly sınav sonuçlarındaki etiket (barkod) numaralarıyla yerleştirme durumlarını kontrol edebilmektedir. 2026'da sınava rekor sayıda aday (18.368) girmiştir; bu yoğunluk 1. tur barajlarına doğrudan yansımıştır. Tüm üniversitelerin 1. tur rakamlarını aşağıdaki 2026 tablolarında bulabilirsiniz.
Università Politecnica delle Marche (UNIVPM - Ancona) · Medicine and Surgery (MU23)
Ancona Tıp Fakültesi tarafından ilan edilen resmî analitik Non-EU sıralama listesine göre 2026 yerleştirme tablosu:
Önemli Not: 73,0 puan 1. kayıt (immatricolazione) eşiğidir. Kesin kayıt yaptırmayan asil adayların ardından yedek listeden yapılacak çağrılarda taban puanın gerileyebileceği dikkate alınmalıdır.
Asil Listede ("V" - Vincitore) Olan Adaylara Acil Kayıt Uyarısı
Resmî listede adı karşısında "V" (Vincitore / Kazandı) yazan adayların, ilgili üniversitenin duyurusunda ilan ettiği kesin kayıt takvimine mutlak surette uyması gerekmektedir. Süreler çoğu zaman çok kısadır ve üniversiteden üniversiteye değişebilir. Belirtilen tarihlerde kayıt ücretini yatırıp evrak yüklemeyen adaylar kayıt hakkını kaybeder ve yerleri yedek listedeki ("I" - Idoneo) adaylara devredilebilir. Kayıt işlemleri Universitaly'de değil, üniversitenin kendi sitesinde yapılır.
Son Güncelleme: 1 Kasım 2026: 2026 tablolarındaki rakamlar 1. tur taban puanlarıdır. AB adayları için ikinci kaydırma turunun 3 Kasım 2026'da yapılması planlanmaktadır; AB barajları kaydırmalarla düşecektir. 2025, 2024 ve 2023 verileri karşılaştırma amacıyla korunmaktadır.
IMAT Taban Puanları (Baraj) Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
IMAT taban puanı, ilgili sınav yılında bir tıp fakültesinin kontenjanına en son yerleşen öğrencinin elde ettiği skoru ifade eder. İtalya Üniversiteler Bakanlığı (MUR) sınavdan önce bir taban puan barajı açıklamaz; puanlar sınavın genel zorluk derecesi, adayların toplam netleri ve üniversite kontenjanlarının dolma hızına bağlı olarak sınav sonrasında kesinleşir.
Temel Kurallar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
• Sınav öncesinde kesinleşmiş tek bir taban puan yoktur; geçmiş yılların skorları referanstır.
• Her üniversitenin barajı kontenjanına ve tercih eden öğrencilerin başarı seviyesine göre bağımsız oluşur.
• AB (EU) ve AB Dışı (Non-EU) adaylar ayrı kontenjan havuzlarında yarıştığından taban puanları farklıdır.
• Türk adaylar Universitaly vize ön kayıt sürecinde tek bir üniversite tercihi hakkına sahiptir.
Neden Sabit Bir Taban Puan Yok?
IMAT, ÖSYM tarzı puan aralıklarına göre merkezi kontenjan dağıtan bir yapıya sahip değildir. Adayların uluslararası çeşitliliği, sınavın her yıl farklı soru zorluklarına sahip olması ve üniversitelerin kontenjan doluluğuna göre puanların şekillenmesi nedeniyle yerleştirmeyi belirleyen faktör puanın kendisinden ziyade adayın sıralamasıdır.
IMAT Taban Puanları Hangi Aralıkta Oluşur?
2026'da Non-EU 1. tur barajları Milano Statale'de 80,6, Bologna'da 77,9, Roma La Sapienza'da 76,0 ile üst sıralarda yer aldı; Padova, Marche, Parma gibi orta-üst gruptaki fakültelerde 71–74 bandında, Messina, Luigi Vanvitelli, Bari ve Catania'da yaklaşık 70–71 bandında, Cagliari'de ise 61,5 olarak gerçekleşti. 2025'te bu aralık çok daha aşağıdaydı; ayrıntılı karşılaştırma için aşağıdaki tablolara bakın.
Taban Puan Verileri Nasıl Yorumlanmalıdır?
Yalnızca tek bir yılın cut-off verisine bakarak hedef belirlemek yanıltıcıdır. Doğru bir analiz için: aynı üniversitenin son 2–3 yıldaki taban puan değişimi izlenmeli, ilgili yılın soru zorluk seviyesi dikkate alınmalı ve üniversitenin Non-EU kontenjanında artış veya azalma olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.
Taban Puan Odaklı En Yaygın Hazırlık Hatası
Adayların düştüğü en kritik hata: "Geçen yıl bu fakülte 61 puanla kapatmış, 62 alırsam kesin yerleşirim."
Doğru stratejik yaklaşım: 2026 bu hatanın bedelini açıkça gösterdi. Aday sayısı ve ortalama puanlar yükseldikçe barajlar da yükseliyor. Hedef skorunuzu önceki yılın taban puanının belirgin biçimde üzerinde planlamalı ve Kimya ile Biyoloji'de hatayı en aza indirmeyi hedeflemelisiniz.
2026 IMAT Non-EU (AB Dışı) Taban Puanları (1. Tur)
Aşağıdaki tablo, 2026/2027 akademik yılı Non-EU 1. tur sıralama listelerinde son asil (vincitore) adayın puanını gösterir; yüksekten düşüğe sıralanmıştır. 2026'da rekor sayıda aday (18.368) sınava girdi ve barajlar 2025'in belirgin üzerine çıktı. Örneğin Marche 58,2'den 73,0'a, Napoli Federico II 63,1'den 74,8'e, Roma La Sapienza 65,8'den 76,0'a, Milano Statale 72,9'dan 80,6'ya yükseldi. Türk adaylar tek tercih hakkına sahip olduğundan doğru üniversiteyi seçmek için bu tabloyu 2025 verileriyle birlikte okumak gerekir.
| Üniversite & Program | Non-EU Koltuk | 2026 · 1. Tur Taban Puanı | Not |
|---|---|---|---|
| Milano Statale | 15 | 80,6 | Tıp |
| Bologna Üniversitesi | 20 | 77,9 | Tıp |
| Roma La Sapienza | 13 | 76,0 | Tıp |
| Roma La Sapienza | 6 | 75,6 | Diş Hekimliği |
| Pavia Üniversitesi | 40 | 75,3 | Tıp · Koltukların 5'i Marco Polo programına ayrılmıştır |
| Milano Bicocca (Bergamo) | 20 | 75,2 | Tıp |
| Napoli Federico II | 45 | 74,8 | Tıp |
| Torino Üniversitesi (Orbassano) | 32 | Teyit ediliyor | Tıp · Resmî liste kontrol edilmektedir |
| Padova MedTech (Padova) | 15 | 73,7 | Tıp · 2026'da yeni program |
| Marche (UNIVPM - Ancona) | 50 | 73,0 | Tıp · Vaka analizi yukarıda |
| Padova Üniversitesi (Venedik) | 25 | 72,9 | Tıp |
| Parma Üniversitesi (Piacenza) | 50 | 71,5 | Tıp |
| Messina Üniversitesi | 61 | 71,1 | Tıp |
| Luigi Vanvitelli (Napoli) | 50 | 70,7 | Tıp |
| Roma Tor Vergata | 20 | 70,7 | Tıp |
| Bari Üniversitesi | 11 | 69,9 | Tıp · Koltukların 3'ü Marco Polo programına ayrılmıştır |
| Catania Üniversitesi | 40 | 69,9 | Tıp |
| Cagliari Üniversitesi | 18 | 61,5 | Tıp · Koltukların 2'si Marco Polo programına ayrılmıştır |
| Bologna Üniversitesi | 5 | 68,9 | Veterinerlik |
| Napoli Federico II | 2 | 61,6 | Veterinerlik · 2026'da yeni program |
| Siena Üniversitesi | 5 | 52,0 | Diş Hekimliği |
| Roma Tor Vergata (Tirana, Arnavutluk) | 320 | 6,7 | Tıp · Arnavutluk'ta yürütülen ayrı bir programdır |
* Rakamlar, üniversitelerin 26 Ekim 2026 sonrasında yayımladığı Non-EU 1. tur sıralama listelerine göre derlenmiştir. Kesin kayıt yaptırmayan adayların yerine yedek listeden yapılacak çağrılarda barajlar değişebilir. Marco Polo koltukları yalnızca Çin vatandaşı adaylar için ayrılmıştır. Tirana programı ayrı bir program olduğundan İtalya'daki fakültelerle doğrudan kıyaslanmamalıdır. Marche (UNIVPM) verisi, 26 Ekim 2026 tarihli resmî "Graduatoria Analitica Anonima Extra-UE" belgesinden teyit edilmiştir: 46–50. sıradaki 5 adayın tamamı 73,0 almış, 72,9 puan ilk yedek sırası olmuştur.
2026 AB (EU) IMAT Taban Puanları (1. Tur)
AB vatandaşları ile İtalya'da ikamet eden AB dışı adaylar tek bir ulusal sıralamada yarışır ve birden fazla üniversite tercihi yapabilir. Aşağıdaki tablo 26 Ekim 2026'da yayımlanan ulusal sıralamanın 1. tur taban puanlarını gösterir. AB tarafında kaydırma turları (scorrimenti) ile barajlar tur tur düşer; bu nedenle 1. tur puanı nihai baraj değildir.
| Üniversite & Program | AB Koltuk | 2026 · 1. Tur Taban Puanı | Not |
|---|---|---|---|
| Milano Statale | 60 | 74,9 | Tıp |
| Roma La Sapienza | 52 | 72,7 | Tıp |
| Milano Bicocca (Bergamo) | 40 | 72,2 | Tıp |
| Bologna Üniversitesi | 140 | 70,8 | Tıp |
| Pavia Üniversitesi | 103 | 70,3 | Tıp |
| Torino Üniversitesi (Orbassano) | 73 | 70,3 | Tıp |
| Napoli Federico II | 35 | 69,2 | Tıp |
| Roma La Sapienza | 19 | 68,9 | Diş Hekimliği |
| Padova Üniversitesi (Venedik) | 75 | 68,8 | Tıp |
| Padova MedTech (Padova) | 70 | 68,5 | Tıp · 2026'da yeni program |
| Floransa (Firenze) | 50 | 68,1 | Tıp · 2026'da yeni program |
| Roma Tor Vergata | 65 | 67,8 | Tıp |
| Marche (Ancona) | 30 | 67,7 | Tıp |
| Parma Üniversitesi (Piacenza) | 80 | 67,7 | Tıp |
| Luigi Vanvitelli (Napoli) | 70 | 66,7 | Tıp |
| Siena Üniversitesi | 30 | 66,2 | Diş Hekimliği |
| Bari Üniversitesi | 89 | 66,5 | Tıp |
| Catania Üniversitesi | 40 | 65,5 | Tıp · 2026'da yeni AB koltukları |
| Messina Üniversitesi | 55 | 65,2 | Tıp |
| Cagliari Üniversitesi | 80 | 65,1 | Tıp |
| Bologna Üniversitesi | 45 | 56,4 | Veterinerlik · Ayrı ulusal sıralama |
* Rakamlar 1. tur taban puanlarıdır ve sonraki kaydırma turlarında düşecektir. Veterinerlik kendi ulusal sıralamasına sahiptir. Güncel durum için Universitaly ve üniversite duyurularını izleyin.
2025 AB (EU) IMAT Taban Puanları ve Kaydırma Turları
Aşağıdaki tablo, İtalya ve AB vatandaşı öğrenciler için 2025 yerleştirme döneminde oluşan ilk tur ve sonraki kaydırma turları (scorrimenti) taban puanlarını göstermektedir.
| Üniversite | AB Koltuk | Son Kesim Skoru | 1. Tur | 2. Tur | 3. Tur | 4. Tur | 5. Tur |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Roma La Sapienza | 45 | 65.8* | 62.4 | 62.4 | 65.8* | – | – |
| Milano Statale | 55 | 65.8 | 66.2 | 65.8 | 65.8 | – | – |
| Pavia Üniversitesi | 103 | 60.1 | 60.5 | 60.2 | 60.2 | 60.2 | 60.1 |
| Bologna Üniversitesi | 130 | 60.5 | 61.2 | 60.6 | 60.6 | 60.5 | 60.5 |
| Padova Üniversitesi | 75 | 58.6 | 59.8 | 59.4 | 59.4 | 59.4 | 59.3 |
| Roma Tor Vergata | 60 | 57.9 | 58.5 | 58.2 | 58.2 | 58.0 | 57.9 |
| Milano Bicocca | 30 | 64.8 | 64.6 | 64.8* | 64.8 | – | – |
| Torino Üniversitesi | 70 | 59.1 | 59.5 | 59.4 | 59.4 | 59.3 | 59.1 |
| Napoli Federico II | 25 | 58.3 | 60.2 | 60.1 | 58.6 | 58.6 | 58.6 |
| Parma Üniversitesi | 75 | 57.2 | 58.0 | 57.8 | 57.4 | 57.4 | 57.2 |
| Messina Üniversitesi | 55 | 54.9 | 55.3 | 55.2 | 55.2 | 55.0 | 54.9 |
| Luigi Vanvitelli (Campania) | 60 | 56.3 | 56.6 | 56.4 | 56.3 | 56.3 | 56.3 |
| Bari Üniversitesi | 69 | 55.9 | 56.5 | 56.3 | 56.2 | 56.0 | 55.9 |
| Marche (Ancona) | 20 | 57.4 | 57.8 | 57.5 | 57.4 | 57.4 | 57.4 |
| Cagliari Üniversitesi | 80 | 54.5 | 54.8 | 54.7 | 54.6 | 54.6 | 54.5 |
* Yıldız (*) işareti bulunan turlar, ek yerleştirme veya eşit puan protokolü sonucunda oluşan son kayıt eşiğini temsil eder.
2025 AB Dışı (Non-EU) IMAT Taban Puanları
Türkiye'den başvuran adayların doğrudan tabi olduğu Non-EU kontenjanları ve 2025 yılı kesin yerleşme baraj puanları aşağıda listelenmiştir. 2026 rakamları için yukarıdaki tabloya bakın.
| Üniversite / Program | Non-EU Kontenjan | Taban Puan (Cut-Off) | Stratejik Seviye |
|---|---|---|---|
| Pavia Üniversitesi | 35 (+5) | 73.0 | Çok Yüksek Rekabet |
| Milano Statale | 15 | 72.9 | Çok Yüksek Rekabet |
| Roma La Sapienza (Diş Hekimliği) | 5 | 71.8 | Çok Yüksek Rekabet |
| Bologna Üniversitesi | 20 | 70.3 | Yüksek Rekabet |
| Roma Tor Vergata | 20 | 69.1 | Yüksek Rekabet |
| Parma Üniversitesi | 45 | 67.6 | Yüksek Rekabet |
| Torino Üniversitesi | 32 | 67.1 | Yüksek Rekabet |
| Luigi Vanvitelli (Campania) | 50 | 66.2 | Orta-Üst Rekabet |
| Roma La Sapienza (Tıp) | 13 | 65.8 | Orta-Üst Rekabet |
| Padova Üniversitesi | 25 | 65.4 | Orta-Üst Rekabet |
| Milano Bicocca | 18 | 65.1 | Orta-Üst Rekabet |
| Napoli Federico II | 45 | 63.1 | Orta Rekabet |
| Catania Üniversitesi | 60 | 61.6 | Orta Rekabet |
| Messina Üniversitesi | 56 | 58.2 | Ulaşılabilir Eşik |
| Marche (Ancona) | 60 | 58.2 | Ulaşılabilir Eşik |
| Cagliari Üniversitesi | 20 | 54.2 | Ulaşılabilir Eşik |
| Siena Üniversitesi (Diş Hekimliği) | 2 | 52.0 | Özel Kontenjan |
| Bari Üniversitesi | 11 | 49.3 | Ulaşılabilir Eşik |
| Bologna (Veterinerlik - VETMED) | 5 | 40.6 | Özel Bölüm |
Bologna Tıp Fakültesi'ne yerleşen öğrencimizin hazırlık sürecinde Kimya netlerinin rolü, İtalya'daki klinik staj ortamı ve yaşam tecrübesi rehberimizde paylaşıldı.
2023–2024 Dönemi Non-EU Taban Puanları ve Yükseliş Eğilimi
2023 ve 2024 yılları arasındaki taban puan değişimi, IMAT sınavındaki rekabetin ne kadar hızlı arttığını somut verilerle ortaya koymaktadır.
| Üniversite | Non-EU Koltuk | 2023 Taban Puanı | 2024 Taban Puanı | Puan Farkı (Artış) |
|---|---|---|---|---|
| Milano Statale | 15 | 60.2 | 75.7 | +15.5 |
| Bologna Üniversitesi | 20 | 59.1 | 74.5 | +15.4 |
| Roma La Sapienza | 13 | 50.8 | 73.4 | +22.6 |
| Milano Bicocca | 18 | 54.2 | 72.7 | +18.5 |
| Padova Üniversitesi | 25 | 49.5 | 71.6 | +22.1 |
| Pavia Üniversitesi | 40 | 53.3 | 71.5 | +18.2 |
| Torino Üniversitesi | 32 | 49.0 | 70.8 | +21.8 |
| Napoli Federico II | 25 | 52.0 | 68.1 | +16.1 |
| Bari Üniversitesi | 11 | 31.2 | 65.8 | +34.6 |
| Luigi Vanvitelli (Campania) | 50 | 47.3 | 63.2 | +15.9 |
| Messina Üniversitesi | 56 | 36.9 | 61.8 | +24.9 |
| Roma Tor Vergata | 15 | 53.4 | 60.6 | +7.2 |
| Marche (Ancona) | 60 | 43.0 | 60.3 | +17.3 |
| Parma Üniversitesi | 45 | 50.1 | 59.1 | +9.0 |
| Catania Üniversitesi | 30 | – | 57.2 | – |
| Cagliari Üniversitesi | 20 | – | 56.5 | – |
İtalya Tıp Fakülteleri AB (EU) Kontenjanları (2022–2024)
İtalya genelinde devlet tıp fakültelerinin kapasite artışları, taban puanların aşırı yükselmesini dengelemeye çalışan temel parametredir.
| Üniversite | 2022 Kontenjan | 2023 Kontenjan | 2024 Kontenjan | Kontenjan Değişim Durumu |
|---|---|---|---|---|
| Bari Üniversitesi | 42 | 69 | 69 | Artış korundu |
| Milano Bicocca | 26 | 30 | 30 | Sabit |
| Bologna Üniversitesi | 70 | 97 | 97 | Yüksek kapasite |
| Cagliari Üniversitesi | – | – | 80 | Yeni açılan program |
| Catania Üniversitesi | – | 60 | 30 | Düzenleme yapıldı |
| Napoli Federico II | 15 | 15 | 15 | Sabit düşük kontenjan |
| Roma La Sapienza | 10 | 45 | 45 | Büyük artış korundu |
| Luigi Vanvitelli | 50 | 60 | 60 | Geniş kontenjan |
| Marche (Ancona) | 35 | 25 | 20 | Azalma |
| Messina Üniversitesi | 41 | 55 | 55 | Artış korundu |
| Milano Statale | 45 | 55 | 55 | Sabit |
| Padova Üniversitesi | 51 | 80 | 75 | Yüksek kapasite |
| Parma Üniversitesi | 60 | 75 | 75 | Geniş kontenjan |
| Pavia Üniversitesi | 103 | 103 | 103 | İtalya'nın en geniş EU kontenjanı |
| Roma Tor Vergata | 25 | 40 | 40 | Artış korundu |
| Torino Üniversitesi | 70 | 70 | 70 | Sabit |
Geçmiş Yıl Verilerinin Özeti
2023 Dönemi: Sınav formatı geçiş dönemindeydi. Taban puanlar Milan'da 47.6, Bicocca'da 46.3, Sapienza'da 46.7, Bologna'da 43.9 ve Pavia'da 39.8 seviyelerinde gerçekleşmişti.
2024 ve 2025 Dönemi: Formatın oturması ve fen sorularının ağırlık kazanmasıyla aynı üniversiteler 65 ile 75 puan aralığına yükseldi.
2026 Dönemi: Rekor başvuru (18.368 aday) ve yüksek puanlar nedeniyle Non-EU 1. tur barajları çoğu fakültede 70'in üzerine çıktı; Milano Statale 80,6 ile en yüksek barajı verdi.
Taban Puanı Etkileyen Faktörler
1. Müfredat Odağı: Kimya (15) ve Biyoloji (23) sorularının toplam 38 soruya ulaşması netleri doğrudan yükseltti.
2. Tek Tercih Riski: Non-EU öğrencilerin Universitaly üzerinden tek tercih yapması popüler üniversitelerde aşırı yığılmaya sebep olmaktadır.
3. Yanlış Götürme Kuralı: -0.4 puan cezasını doğru yöneten öğrenciler barajı aşmaktadır.
Hedef Üniversitenizin Taban Puanına Yönelik Seviye Tespiti
Hedeflediğiniz İtalya tıp fakültesinin Non-EU taban puanına ulaşmak için hangi branşta kaç nete ihtiyacınız olduğunu belirleyin. 26+ yıllık Kimya öğretmeni, ODTÜ mezunu Mustafa Hoca ile 40 dakikalık ücretsiz seviye analizi planlayın.
İlgili IMAT ve İtalya Tıp Kaynakları
IMAT Taban Puanları Hakkında Merak Edilenler
İtalya devlet tıp fakültelerine yerleşme sürecinde taban puanlar, baraj mekanizması ve tercih stratejilerine dair en sık karşılaşılan 10 soru.
IMAT taban puanı (cut-off) kesin bir baraj mıdır, önceden ilan edilir mi?
Hayır. IMAT sınavında Türkiye'deki YKS sisteminde olduğu gibi önceden belirlenmiş ve ilan edilmiş sabit bir baraj puanı bulunmaz. Taban puan (cut-off score), sınav sonuçları açıklandıktan ve adayların tercihleri doğrultusunda üniversite kontenjanları dolduktan sonra en son yerleşen öğrencinin skoruyla geriye dönük olarak kesinleşir. Bu sebeple geçmiş yıllara ait puanlar mutlak bir garanti değil, adaylara hedef belirlemede yol gösteren istatistiki referans değerlerdir.
AB (EU) ve AB Dışı (Non-EU) adaylar için taban puan sistemi nasıl farklılaşır?
İtalya'da tıp kontenjanları iki ayrı havuzda yönetilir: İtalyan ve AB vatandaşları (EU) ile Türkiye dahil AB üyesi olmayan ülke vatandaşları (Non-EU). AB adayları ulusal merkezi sıralamada yarışır, birden fazla üniversite tercihi yapabilir ve kaydırma turlarından (scorrimenti) yararlanırlar. Türkiye'den başvuran Non-EU adaylar ise Universitaly üzerinden yalnızca tek bir üniversite tercihi yapabilirler ve sadece o fakültenin Non-EU kontenjanı içindeki adaylarla yarışırlar. Bu nedenle Non-EU taban puanları üniversiteden üniversiteye çok daha sert dalgalanmalar gösterebilir.
İtalya'da tıp kazanmak için IMAT'ta kaç net ve kaç puan güvenli kabul edilir?
IMAT toplam 90 puan üzerinden değerlendirilir (60 soru; doğru cevap +1,5, yanlış cevap −0,4, boş cevap 0 puan). 2026 Non-EU 1. tur barajları Milano Statale (80,6), Bologna (77,9), Roma La Sapienza (76,0) ve Pavia (75,3) gibi fakültelerde 75–81 bandında gerçekleşti. Padova, Marche ve Parma gibi orta-üst gruptaki fakültelerde barajlar 71–74 civarında; Messina, Luigi Vanvitelli, Roma Tor Vergata, Bari ve Catania'da yaklaşık 70–71 bandında; Cagliari'de 61,5 oldu. Referans için: hiç yanlış yapmadan 50 doğru cevap 75 puan eder, her yanlış cevap ise 0,4 puan düşürür.
Bologna ve Milano Statale gibi popüler tıp fakültelerinde taban puanlar neden daha yüksektir?
Bologna ve Milano Statale, Avrupa'nın en eski ve akademik sıralamalarda en üstte yer alan tıp fakültelerindendir. Çok geniş üniversite hastaneleri ağı, uluslararası akreditasyonları, İngilizce staj olanakları ve metropol cazibeleri sebebiyle dünyanın dört bir yanından en yüksek akademik dereceye sahip adayların birinci tercihi olurlar. Non-EU kontenjanlarının da sınırlı olması (örneğin Milano Statale için 15, Bologna için 20 koltuk) rekabeti ve baraj puanlarını doğrudan yukarı çekmektedir.
IMAT kaydırma turları (scorrimenti) nedir ve taban puanları nasıl düşürür?
Kaydırma turları (scorrimenti), yerleştiği üniversiteye belirlenen yasal sürede kesin kayıt yaptırmayan veya üst tercihine geçiş hakkı kazanan adayların boş bıraktığı koltukların yedek listedeki adaylara devredilmesidir. Her yeni listeyle taban puanlar kademeli olarak geriler. Ancak bu süreç esas olarak EU adayları için işler; Non-EU Türk öğrenciler için üniversite bazında nadiren yerel ek çağrı yapılsa da merkezi bir scorrimento listesi uygulanmamaktadır.
Non-EU Türk öğrenciler tek tercih kuralı nedeniyle üniversite seçimini nasıl yapmalıdır?
Türk adaylar Universitaly vize ve ön kayıt portalında tek bir tıp fakültesi seçmek zorundadır. Sınava girdikten sonra tercih değiştirilemez. Bu nedenle yalnızca üniversitenin popülerliğine göre değil; adayın deneme sınavlarındaki gerçekçi net ortalamasına, o üniversitenin Non-EU kontenjan büyüklüğüne ve önceki iki yılın taban puan eğilimine göre stratejik bir seçim yapılmalıdır. Örneğin 40–45 Non-EU kontenjanı açan üniversiteler, 10–15 kontenjan açanlara kıyasla istatistiki olarak daha geniş bir kabul penceresi sunabilir.
Eşit puan durumunda (tie-break) yerleştirmede hangi branşın puanı önceliklidir?
İtalyan Üniversiteler Bakanlığı (MUR) kararnamesine göre iki veya daha fazla aday aynı toplam puanı aldığında öncelik branş puanlarına göre belirlenir. Sıralamada ilk olarak Biyoloji bölümünden alınan puan, eşitlik sürerse sırasıyla Kimya, Fizik ve Matematik, son olarak da Mantıksal Akıl Yürütme ve Genel Kültür puanı üstünlüğü dikkate alınır. Tüm branş puanları da tamamen eşitse İtalyan mevzuatı gereğince yaşı daha küçük olan adaya öncelik verilir.
IMAT sınav formatı ve soru sayısındaki değişiklikler taban puanları nasıl etkiledi?
2023 yılında IMAT'ın hazırlanmasının Cambridge'den doğrudan İtalyan Bakanlığı'na (MUR) geçmesiyle birlikte soru dağılımında köklü bir değişim yaşandı. Mantıksal Akıl Yürütme soruları azaltılırken, Kimya (15 soru) ve Biyoloji (23 soru) ağırlığı toplam 38 soruyla sınavın yüzde 63'ünü oluşturacak seviyeye getirildi. Fen sorularının belirleyiciliğinin artması ve bilgi odaklı net soruların gelmesi, hazırlıklı adayların daha yüksek netler yapmasını sağlayarak 2024 ve 2025 yıllarında taban puanların yukarı doğru tırmanmasına yol açtı.
IMAT taban puanını yakalamak için Kimya ve Biyoloji derslerinin ağırlığı nedir?
IMAT'ta Kimya (15 soru) ve Biyoloji (23 soru) toplam 38 sorudan oluşur. Doğru cevap başına 1.5 puan verildiğinden bu iki branşın toplam ham puan değeri 57 puandır (90 maksimum puanın yüzde 63'ü). Fizik-Matematik (13 soru = 19.5 puan) ve Mantık (9 soru = 13.5 puan) destekleyici rol oynar. Dolayısıyla Kimya ve Biyoloji'de sıfıra yakın hatayla 50+ puan toplayan bir öğrenci, İtalya'daki tıp fakültelerinin büyük bölümü için taban barajını tek başına bu iki dersle aşabilmektedir.
Perga Eğitim, hedef üniversitenin taban puanına yönelik nasıl bir seviye analizi ve hazırlık sunar?
Perga Eğitim'de IMAT Kimya hazırlığı, 26+ yıllık Kimya öğretmenliği tecrübesine sahip ODTÜ mezunu Mustafa Hoca liderliğinde yürütülür. İlk aşamada 40 dakikalık ücretsiz birebir seviye analizi ile öğrencinin Kimya terminolojisi, reaksiyon kinetiği, asit-baz dengesi ve organik kimya gibi kritik konulardaki eksikleri tespit edilir. Öğrencinin hedeflediği üniversitenin Non-EU cut-off skoru baz alınarak kişiselleştirilmiş bir soru çözüm ve risk yönetimi takvimi yapılandırılır.
IMAT Taban Puanlarını Stratejiye Dönüştürün
Geçmiş yıl taban puanları yol göstericidir, ancak gerçek başarı disiplinli ve eksiksiz bir fen hazırlığından geçer. 26+ yıllık Kimya öğretmenliği tecrübesiyle IMAT Kimya hazırlığında yanınızdayız; hedeflediğiniz İtalya tıp fakültesine güvenle adım atın.
26+ Yıllık Kimya Tecrübesi | ODTÜ Mezunu Baş Eğitmen | Birebir Akademik Hazırlık | Ücretsiz Seviye Analizi